Izolacja tarasu z zastosowaniem membrany dachowej EPDM

Jeszcze całkiem niedawno tarasy były uważane za luksus. Dzisiaj są coraz popularniejsze. Co więcej przestały być rzadko wykorzystywanymi elementami dekoracji budynków, dlatego wymagają niezawodnej hydroizolacji. Bezwzględnie w tej roli najlepiej sprawdzają się membrany dachowe EPDM. Materiał jest wysoce odporny na działanie faktorów mechanicznych, chemicznych i promieniowania UV.

Membrany dachowe EPDM odpowiednie do izolacji tarasu

Niewątpliwie izolacja tarasu jest bardzo istotną operacją budowlaną podczas budowy domu lub innego budynku. Często tarasy są narażone na bezpośrednie opady atmosferyczne: śnieg, deszcz, grad i zanieczyszczenia atmosferyczne różnego rodzaju. Niezawodna i trwała hydroizolacja tarasów wymaga wysokiej jakości materiałów. Membrana hydroizolacyjna bitumiczna łączy w sobie zarówno hydroizolację, jak i doskonałą nawierzchnię dla ciągów pieszych, i może być analogiem deski tarasowej.

Bitumiczne membrany jako doskonała izolacja tarasu

Wielowarstwowa izolacja tarasu, ale też izolacja balkonu zapewnia długoletnie użytkowanie przestrzeni bez konieczności przeprowadzania gruntownych prac renowacyjnych. Membrana EPDM wywiązuje się z tego zadania doskonale. Wynika to niewątpliwie z jej cech charakterystycznych:

– membrana tarasowa ma odpowiednią grubość,

– pozwala w łatwy sposób zachować czystość,

– ma wysoką wytrzymałość podczas chodzenia,

– wyposażona jest w warstwę antypoślizgową,

– posiada wysoką odporność na ścieranie,

– charakteryzuje ją szybki i ekonomiczny montaż.

Wymienione zalety sprawiają, że membrana EPDM jest popularnym i bardzo obiecującym materiałem, wykorzystywany jako izolacja tarasu nad pomieszczeniem mieszkalnym, lub użytkowym, ale też w przypadku tarasów znajdujących się nad wolną przestrzenią.

Membrany hydroizolacyjne i ich montaż

Montaż membran hydroizolacyjnych EPDM jest szybki i łatwy. Uszczelniające pokrycia dachowe i ich krawędzie są przyklejone do dolnej taśmy pomocniczej przymocowanej do podstawy tarasu. Łącznik dolnego paska jest niezbędny do zabezpieczenia przed zmianami kształtu i obciążeniami wiatrem. Pionowa część hydroizolacji z membrany tarasowej, zachodząca na ściany i mury oporowe, może być przytwierdzona do wstępnie zamontowanych listew kontaktowych, lub zaciśnięta powierzchniowymi listwami dociskowymi oraz uszczelniona uszczelniaczem poliuretanowym.

Stara i wypróbowana metoda

Membrany hydroizolacyjne należą do klasycznej i najstarszej metody izolacji konstrukcji budowlanych. Odbywa się to za pomocą materiałów walcowanych na bazie bitumiczno-polimerowej lub polimerowej. Materiał może być nakładany zarówno przez napawanie palnikiem, jak i przyklejanie do podłoża (materiały samoprzylepne), albo przy zastosowaniu klejów.

Zalety obejmują względną taniość materiału. Samoprzylepne pokrycia dachowe to z pewnością rozwiązanie bardzo wygodne. Do słabszych stron metody zaliczyć można jedynie wysoką pracochłonność, a także trudność w formowaniu połączeń i zakrętów na małych balkonach, choć nie bez znaczenia jest duża elastyczność materiału, który pozwala pokonać te niedogodności i realizować projekty nawet w niewielkiej skali przestrzennej zabudowy. Jakościowe samoprzylepne pokrycia dachowe typu EPDM znaleźć można m.in. pod adresem – https://epdmmembrany.pl.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *