Jakie warunki spełnia dobry fartuch medyczny?

Podstawową częścią garderoby wielu pracowników medycznych jest fartuch. Zarówno lekarze, jak i lekarki noszą fartuchy medyczne. Często ubierają je również przedstawiciele innych zawodów medycznych. Jakie cechy powinien posiadać dobry fartuch medyczny?

Funkcjonalny fartuch medyczny

Niewątpliwie funkcjonalność to jedna z najważniejszych cech wyróżniających dobry fartuch medyczny. Chodzi tutaj przede wszystkim o dużą liczbę zakamarków, czyli po prostu kieszeni. Dobre fartuchy medyczne posiadają liczne i pojemne kieszenie zewnętrzne i wewnętrzne. Przydają się one pracownikom medycznym do przechowywania rzeczy osobistych oraz tych, których potrzebują do pracy.

Ważne jest również, aby rozpinany fartuch medyczny dawał się szybko ubierać i zdejmować. Wszystko dla wygody lekarza czy też innego pracownika medycznego. W czasie wykonywania czynności zawodowych fartuch często jest niezbędny, jednak w niektórych sytuacjach może przeszkadzać. Dlatego właśnie to tak ważne, aby ubranie posiadało sprawne i wygodne zapięcie.

Fartuchy medyczne łatwe w czyszczeniu

Dlaczego pracownicy medyczni noszą fartuchy? Między innymi po to, aby chroniły ich przed rozmaitymi zanieczyszczeniami. W pracy medyków istnieje wiele zagrożeń w postaci rozmaitych zanieczyszczeń. Dlatego też ważną cechą fartucha medycznego jest jego łatwe czyszczenie. Zapewnić to może jedynie odpowiedni materiał. Ponadto dzisiaj stosuje się materiały, które większości substancji zwyczajnie nie wchłaniają. Innymi słowy, zabrudzenie dobrego fartucha medycznego wcale nie jest proste, natomiast kiedy już do tego dojdzie, wystarczy chwila, aby wyczyścić ubranie.

Fartuch medyczny i jego długość

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że fartuchy medyczne występują w wielu, różnych wersjach. Różnice dotyczą kolorów, liczby kieszeni czy wreszcie kroju. Jeśli chodzi o krój, nie chodzi tutaj tylko o szerokość czy budowę fartucha, ale również o jego długość. Najpopularniejsze są fartuchy krótkie i ¾. Te pierwsze sięgają mniej więcej do ud. Natomiast fartuchy medyczne ¾ są już zdecydowanie dłuższe. Które z nich warto wybierać? Tak naprawdę zależy to od dwóch czynników, a mianowicie od specyfiki pracy użytkownika oraz od jego preferencji. Niewątpliwie krótszy fartuch medyczny zapewnia większą swobodę, natomiast dłuższy skuteczniej chroni odzież pod fartuchem.

Obecnie wybór fartuchów medycznych jest bardzo duży. Warto wybierać modele funkcjonalne, wykonane z materiałów łatwych w czyszczeniu. Warto również zwrócić uwagę na długość ubrania oraz wziąć pod uwagę preferencje użytkownika fartucha.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *