Nawigacje GPS coraz częściej używane są w rolnictwie. Do czego służą tego typu nawigacje i jakie korzyści daje ich stosowanie? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące nawigacji rolniczych, ich przeznaczenia oraz zalet!
Nawigacje w rolnictwie – podstawowe informacje
Zaawansowane systemy określane jako GPS rolniczy albo nawigacja rolnicza umożliwiają efektywne prowadzenie prac w gospodarstwach rolnych.
Zasada działania tego typu systemów jest podobna jak w przypadku GPS-ów używanych przez inne pojazdy. Nawigacja pozwala wtedy na precyzyjne określenie pozycji oraz kierowanie pojazdami rolniczymi, co ma duże znaczenie w szczególności w przypadku prowadzenia prac polowych.
Nowoczesne systemy przeznaczonego nawigacji w rolnictwie są w stanie zapewnić wyjątkową dokładność rzędu 2,5 cm, co oznacza, że mogą one zagwarantować maksymalną precyzję podczas pozycjonowania urządzeń rolniczych.
Na uwagę zasługuje również bardzo prosta obsługa tego typu systemów, które nie wymagają posiadania szczególnej wiedzy oraz umiejętności, a tym samym są dostępne dla każdego zainteresowanego takimi rozwiązaniami rolnika.
Najczęściej GPS rolniczy wykorzystywany jest w gospodarstwach średnich i dużych, które dysponują większymi powierzchniami gruntów.
Z czego składa się GPS rolniczy?
Nawigacje GPS przeznaczone dla rolnictwa składają się z dwóch zasadniczych elementów, czyli z urządzenia wyposażonego w wyświetlacz oraz z anteny zewnętrznej.
W trakcie pracy antena pobiera informacje z otoczenia, a następnie przesyła je na urządzenie, które za pomocą oprogramowania przeprowadza wizualizację otoczenia maszyny rolniczej oraz pozwala na jej precyzyjne prowadzenie.
Do czego służą nawigacje rolnicze?
Za pomocą nawigacji rolniczej można prowadzić wiele czynności, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tego typu systemom oraz ich możliwościom.
Nawigacje tego typu najczęściej używane są w przypadku prowadzenia prac jak rozsiewanie, opryskiwanie, zbiory, a także kultywacja.
Dzięki nawigacjom rolniczym można:
- Korzystać z nawigacji po polu w czasie rzeczywistym,
- Sterować dawką podawanego materiału,
- Tworzyć, zapisywać oraz wywoływać linie nawigacji,
- Łatwo prowadzić przejazd w następnym rzędzie,
- Zobaczyć pominięte obszary w trakcie przejazdów,
- Ustawiać granice obszaru,
- Korzystać z kalkulatorów i konwerterów jednostek.
Warto też wskazać, że nawigacja rolnicza może być uzupełniona o dodatkowe elementy, między innymi o piloty przeznaczone do sterowania automatycznego i wspomaganego, ustawiania sekcji belki, dodatkowe kamery, czujniki ciśnienia, moduły przechyłu.
Jakie są główne zalety korzystania z nawigacji rolniczej?
Zastosowanie nowoczesnych urządzeń GPS dla rolnictwa związane jest z wieloma zaletami, dlatego też obecnie na ich zakup decyduje się coraz więcej gospodarstw. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Do najważniejszych zalet związanych z używaniem GPS w rolnictwie zaliczane są:
- oszczędność materiału siewnego potrzebnego do obsiania pola
- zmniejszenie zużycia paliwa ze względu na precyzyjne prowadzenie pojazdu
- oszczędność czasu na realizowanych pracach w gospodarstwie
- szybkie reagowanie w razie pojawienia się problemów, na przykład pominięcia danego obszaru
- prowadzenie prac jedynie w wyznaczonym do tego celu obszarze, bez wyjeżdżania poza granice
Gdzie można zakupić nawigację rolniczą?
Sprzedażą nowoczesnych systemów nawigacji rolniczej zajmuje się firma HBT Kroczyce – z jej ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://hbt.com.pl/nawigacje-rolnicze i od razu złożyć zamówienie na nowoczesny GPS dla gospodarstwa rolnego.