Układanie podłóg na dywanie. Czy to dobry pomysł?

Wiele osób decyduje się zastąpić podkład pod panele zwykłą wykładziną – w celu zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Czy jednak układanie podłóg na dywanie to metoda, która zapewni twojej podłodze dobrą izolację akustyczną i trwałość?

Układanie podłóg na dywanie. Czy warto?

Montaż paneli podłogowych wymaga odpowiedniego podłoża. W sklepach znajdziesz specjalnie dedykowane temu materiały, jak różnego rodzaju pianki czy maty korkowe. Choć zakres cen specjalnych podkładów pod panele jest dość szeroki, wiele osób decyduje się zrezygnować z tego wydatku i wykorzystać starą wykładzinę w roli podłoża pod nową podłogę.
Mimo, nie brakuje zwolenników takiego rozwiązania, warto być świadomym zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Pozornie ekonomiczny sposób, jakim jest układanie podłóg na dywanie może narazić cię na dodatkowe koszty…

Wady układania podłóg na dywanie

Tych, którzy chcą ułożyć nowe panele na wykładzinie, powinny odwieść od tego następujące argumenty.

  • Wykładzina lub dywan nie są przystosowane do ochrony paneli przed wilgocią. W razie awarii w mieszkaniu (np. wylania wody z grzejników), ułożony pod podłogą dywan chłonie wilgoć jak gąbka, a panele prawie na pewno wkrótce się wybrzuszą.
  • W odróżnieniu od specjalistycznych podkładów pod podłogi, dywany i wykładziny po kontakcie z wilgocią sprzyjają rozwojowi grzybów oraz pleśni. Nieprzyjazna mikroflora rozwijająca się pod podłogą może zagrozić m. in. dzieciom, które często się na niej bawią – grzyby i pleśnie to organizmy, które powodują silne alergie.
  • Dywan lub wykładzina nie są przystosowane do pełnienia funkcji wygłuszającej oraz stabilizującej panele. Stosując takie rozwiązanie ryzykujesz, że twoja podłoga będzie skrzypieć, a w najgorszym wypadku – zmieniać swoje ułożenie.
  • Układanie podłóg na dywanie jest ryzykowne, ponieważ tego typu materiały nie wyrównują powierzchni twojej podłogi. Niektóre specjalistyczne podkłady mogą zniwelować nierówności wylewki – wykładziny nie mają takich możliwości!
  • Nierówne ułożenie paneli na dywanie może powodować, że twoja podłoga zacznie pękać pod wpływem przeciążeń. Wszystko to za sprawą słabej amortyzacji.

Układanie podłóg na dywanie? Lepiej zrezygnuj

Ceny najtańszych podkładów pod panele zaczynają się już od 1 zł za metr kwadratowy. Dodatkowo, ich montaż jest na tyle prosty, że poradzi sobie z nim nawet osoba słabo doświadczona. Wybór nawet najtańszej pianki pod panele będzie rozsądniejszy, niż stosowanie zwykłych wykładzin lub dywanów. Nawet, jeśli posiadasz dywan z tzw. krótkim runem, który jest sztywny i dobrze ustabilizuje twoje panele, nie jesteś w stanie zapobiec rozwoju mikroorganizmów w tkaninie. Stosowanie specjalistycznych podkładów pod panele zapewni twojej podłodze czystość, dobre wygłuszenie oraz kontrolowany przepływ ciepła.

Układanie podłóg na dywanie to rozwiązanie szybsze i tańsze, jednak niekoniecznie odpowiednie. Decydując się na taki krok, musisz być przygotowany na to, że za jakiś czas twoja podłoga może wymagać ponownego montażu, a nawet wymiany na nową.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *