Zalewy drogowe – czym są i jakie pełnią funkcje

Nawet najlepiej wykonane nawierzchnie, z dobrych mas bitumicznych, z czasem ulegają uszkodzeniom. Ogromne obciążenia, jakim poddawana jest nawierzchnia, a także oddziaływanie szeregu czynników atmosferycznych, powoduje pęknięcia. W takich sytuacjach niezbędne okazują się masy zalewowe. Czym są zalewy drogowe? Z czego powstają i jakie jest ich konkretne przeznaczenie? Wyjaśniamy!

Czym są masy zalewowe?

Aby wyjaśnić, czym są zalewy drogowe, trzeba najpierw pokrótce przybliżyć, co to jest masa bitumiczna. Mowa o materiale kilkuskładnikowym, którego najważniejszym elementem składowym jest asfalt. Ponadto masa zawiera też kruszywo, nadające jej właściwości wytrzymałościowych. Stosuje się też różne wypełniacze, głównie substancje chemiczne. Wszystko w celu poprawy właściwości materiału. Masa bitumiczna tworzy nawierzchnię.

Zasadniczo masa zalewowa to nic innego, jak jeden z rodzajów masy bitumicznej. Otóż zalewy drogowe powstają z bardzo podobnych składników. Niezbędny jest asfalt, w składzie występuje też kruszywo i różne dodatki. Niemniej jednak w zależności od zastosowania danej masy zalewowej, mogą wystąpić inne dodatki oraz odmienne proporcje.

Zalewy drogowe i ich funkcje

Warto zaznaczyć, że dostępne są różnorodne masy zalewowe. Przede wszystkim wyróżnia się masy zalewowe na gorąco i masy zalewowe na zimno. Chodzi tutaj o sposób aplikacji masy. Masa na gorąco jest aplikowana w wysokiej temperaturze, natomiast w przypadku masy zalewowej na zimno podgrzewanie nie jest potrzebne. Ponadto poszczególne masy różnią się nieco składem i właściwościami, a co z tego wynika, również przeznaczeniem.

Jeśli chodzi o masy zalewowe na gorąco, a także niektóre na zimno, ich głównym przeznaczeniem jest wypełnianie dylatacji bitumicznych. Mowa o szczelinach będących wynikiem występowania konstrukcji łączących poszczególne fragmenty nawierzchni bitumicznej. Łączenia są niezbędne, ponieważ odciążają nawierzchnię, przez co przyczyniają się do wydłużenia jej żywotności. Jednak masy zalewowe na zimno to przede wszystkim preparaty wykorzystywane podczas napraw nawierzchni. Wykorzystuje się je do uszczelniania pęknięć w asfalcie.

O trwałości wypełnienia dylatacji bitumicznej, jak również pęknięcia powstałego wskutek uszkodzenia nawierzchni, w głównej mierze decyduje jakość zalewy drogowej. Polecamy wybierać masy zalewowe na zimno i ciepło od najlepszych producentów, o ugruntowanej pozycji na rynku. Renomowane marki są gwarancją dobrych parametrów mas zalewowych, a tym samym skuteczności ich działania i długiej żywotności.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *